Ano Vezovišek sem prvič spoznala v oddaji od Zvezdane Mlakar. V tej oddaji sta se pogovarjali kako finančno vzgajati otroke in me je navdušila. Odšla sem na cobis in rezervirala vse njene knjige (skoraj vse - smeh).
Anini finančni recepti je knjiga, ki je razdeljena na dva dela. Prvi del podaja nasvete, drugi del pa na praktičnih primerih poskuša te nasvete tudi realizirati. Verjamem pa, da jih sam kar dobro realizira in uporablja v vsakdanjem življenju.
Sama sem pri nasvetih uživala, praktične primere pa sem kar preskočila, saj sama še nimam takšnih finančnih težav, kot so dolgovi ali pa kreditne kartice. Tudi ne kupujem stanovanja ali gradim hiše. Bom pa poskusila upoštevati nasvete in se bom mogoče temu izognila.
Ana pravi, da moramo imeti pregled nad prilivi in odlivi denarja. Poglejte v izpiske zadnjih treh mesecev, razdelite stroške na bivanje, hrano, prevozi, otroci, itd. Tako boste videli kam odteka denar in s tem boste mogoče lahko rešili in denar preusmerili drugam. Starejša gospa je vsak mesec porabila 150 evrov za cigarete in je takoj nehala, ko je to videla.
Drugi nasvet, ki ga je poudarjala je, da moramo stroške razdeliti: 80:10:10.10 % plače so prihranki za hude čase, 10 % so prihranki in zadnjih 80% za tekoče stroške. Velikokrat je poudarila, da je dobro nekaj denarja vsak mesec odložiti na stran, saj so v življenju zgodijo nenačrtovani dogodki. Sama uporabljam druge številke: 50:30:20. 50% plače za življenje (hrana, najemnina, bencin, itd.), 30% za želje (telefon, internet, obleka, čevlji, izleti, darila, umetnost, itd.) in na koncu 20% so prihranki. In tudi te prihranke razdelim: avto (zavarovanje, tehnični, cestnina, vinjeta), dopust, šolanje in še prihranki, ki niso določeni ampak so za hude čase. To je res dober nasvet, saj imaš s tem vpogled v finance in nadzor. Na začetku je stresno, potem pa je to že rutina.
Pove tudi, da bi morali imeti na strani eno povprečno plačo, da če izgubimo službo ali karkoli, je manj stresno in še vedno nekako živimo. To omenjajo tudi drugi ljudje.
Omenja tudi načrtovanje. Sama si prvega v mesecu naloži na račun nek znesek, ostalo pa da na varčevalni račun. To ne vem kako ji to uspe in bo zame kar deseti (ko dobim plačo) mišljen kot prvi v mesecu. Načrtovati moramo kaj bomo kupili, z listkom v trgovino in po premisleku ali res to potrebujemo. Trgovine so zasnovane tako, da kupimo drage, nepotrebne stvari. Kar poglejte si njihove trike (svetloba, izdelki na višini oči, itd.). Tudi mediji in družba nas včasih prisil v nakup nečesa, kar ne potrebujemo. To navado moram vključiti tudi sama. Načrtovati počitnice in že na začetku določiti koliko bomo porabili za dopust in se ne zanašamo na regres. Zakaj je dobro nakupovati načrtovano? Ker velikokrat nakupujemo s čustvom in se moramo naučiti vklopiti razum.
Govori o kreditih in bankah, naj res dobro premislimo kje in kakšen račun bomo odprli. Govori o večjih nakupih, kot je stanovanje, hiša, avto - da je dobro imeti vsaj nekaj na strani za začetni kapital. Preden gremo v kredite, poskusite vsak mesec dati na stran vsoto obroka in boste videli ali ste zmožni tako živeti. Živimo v nepremičninah, ki si jih lahko privoščimo. Vozimo nekaj, kar si lahko privoščimo. O avtih je tudi eno poglavje, da le ti izgubijo 20% svoje vrednosti, ko ga odpeljemo iz avto hiše. Tudi sama sem skočila v nakup avtomobila in sem si denar sposodila od očeta, ker nisem imela dovolj pri sebi.
Govori o investicijah, da se najprej dobro pozanimamo, preverimo in poiščemo pomoč. Dobro je, da vlagamo v nekaj in mogoče od tega tudi dobimo kaj nazaj. In še in še. Ima zanimive nasvete in priporočam, da to knjigo prebere vsak. In si ogleda intervju kako spremeniti mišljenje otrok in ga naučiti delati z denarjem.
Komentarji
Objavite komentar